לעבודה ולמלאכה

אספקה קטנה – כשעוד היינו צנועים והסתפקנו במועט, הכלבו היה אספקה קטנה. בתחילת דרכו הוא היה בחדר אוכל, אחר כך עבר לבית נפרד ולבסוף נפרד גם משמו המיתולוגי.

“בותי” – קיצור של “בוא תיקח את זה לכאן”, או “בוא תעזור לי רגע”. מבטא את יכולת הסינג’ור של מרכז ועדה לעזור בפעילויות.


בודקה – זה השער לקיבוץ, צדיקים יבואו בו. אבל זה לא רק שער הכניסה, אלא מקור בלתי נדלה לגיוסים ותורנויות (ראו הערך הבא).


בז’ גבוה, בז’ נמוך – דוגמה לתוכנית החלוקה של הכביסה במחסן. ואם אתה לא מתמצא, עדיף שתקפל מגבות מלון.

גיוסים – אצלנו בלביא יש הפרדה ברורה בין תורנויות: רק בשבת אחת לשלוש או ארבע שבתות, לבין גיוסים – שהם בעצם תורנויות באמצע השבוע, בהן יש חלוקה מגדרית. נשים כל חודש וגברים כל שבועיים.


ג’מפי וברלינגו – אם כבר מדברים על מכוניות, אז תשאלו כל ילד בגנון לאילו סוגי מכוניות מתחלק העולם והוא יגיד: ג’מפי וברלינגו. המחוננים ידעו לפרט את מספרי המכונית ואת יתרונותיהם (לדוגמה, בברלינגו 29 יש שבעה מקומות וג’מפי 64 טוב להובלת ציוד).


הוצי פוצי – כלי מטבח בטיחותי להוצאת נוזלים חמים מהסיר. הכלי, שהומצא בלביא, עשוי מיכל מתכת אליו הותך מוט ארוך כדי למנוע כוויות לעובדות המטבח. המילה היא שילוב יצירתי בין אנגלית ועברית ופירושה להוציא חם (hot) מהסיר (pot).


הפרטה – ששש… הנושא קצת רגיש. אבל ניתן לראות כבר צעדים קטנים בכיוון.


“לכי תעשי ילדים” – לא, לא מדובר על עידוד הילודה. בסך הכול מדובר על קיפול בגדי ילדים במחסן.


“מדידות” – בימים שלפני ההפרטה, כל ילדי המשפחה היו מוזמנים למחסן למדידת בגדים לפי העונה. כל ילד קיבל מכסה של בגדים חדשים ואת השאר העבירו מאחד לשני. למחסנאית הבגדים היה כוח אופנתי עצום והיא שהחליטה אם בחורף זה נלבש משבצות או פסים.


סדרנט – מוסד יחסית חדש בקיבוצנו, סידור רכב ממוחשב. בעבר סדרן הרכב שיבץ את הרכבים לפי שיקול דעתו והיום המחשב מסדר לפי שיקול רובוטי… כך שהסדרן ממשיך להפעיל שיקול דעת על אנושי ולשנות כל הזמן את החלטות המחשב (סליחה, רועי…).


עגלת כביסה – המצאה מקורית שלנו. עגלה דו-קומתית מתוצרת המסגרייה. בתחילה הייתה רק קומה אחת ולאחר שגדלנו, התרחבנו לשתי קומות, עליהן יושבות שתי אמבטיות ומובילות (לפי המצב המשפחתי) כביסה ואוכל, ילד וכביסה, שני ילדים ואוכל ועוד.


“פיפטי-פיפטי” – בכל פעם שסבתא שלי מספרת על ימי לביא הראשונים, יש איזה סיפור על המשאית המיוחדת הזו שהובילה ה-כ-ו-ל. בעצם זו המכונית הראשונה של לביא. 50-50 היה מספר לוחית הרישוי של המשאית.

קטפת – המצאה מקורית לייעול העבודה בקטיף האגסים. עגלה בעלת שלושה מפלסים, מחוברת לטרקטור. הרישיון לנהוג בה ניתן ליחידי סגולה ותיכוניסטים.


רולו טרולו – רופא שיניים מיתולוגי בעל מבטא דרום אמריקאי שעבד במרפאת לביא. שמו היה דר’ אדרי אך הילדים כינו אותו בשם חיבה זה. השם ניתן לו בזכות חביבותו ויכולתו להפיג את חרדת הילדים מטיפולי שיניים.


87 – עברנו לדיווח עבודה טלפוני. בכל ענף תוכל למצוא שלט בנוסח דומה: “כבר חייגת 87?”

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן